Ebben a posztban 9 naplózási technikát mutatok meg, köztük a két kedvencemet is. Mindegyik technikát saját magam is kipróbáltam, több is van köztük, amelyiket évek óta folyamatosan vezetem és a mindennapjaim része.
Reggeli jegyzetek
Így csináld:
Reggel, ébredés után vegyél elő papírt-tollat és írj ki magadból minden gondolatot, ami a fejedben kavarog. Semmi szépítgetés, semmi öncenzúra. Legalább 1 oldalt írj.
Mire jó?
Szuper módszer arra, hogy ébredés után kiszellőztesd az elmét. Segít, hogy nyugodtabban és fókuszáltabban indítsd a napodat, de használhatod például kreatív blokkok feloldására is. A módszerről itt olvashatsz bővebben.
Hálanapló
Így csináld:
Minden nap szánj rá néhány percet, hogy leírd, miért vagy hálás. Gyűjts össze legalább 3 dolgot.
Mire jó?
Segít áthelyezni a fókuszodat, hogy tudatosítsd és értékelni tudd azokat a pozitív dolgokat, amik mindig is jelen voltak az életedben és ott voltak körülötted, csak eddig nem tulajdonítottál túl nagy jelentőséget nekik vagy nem értékelted őket igazán. A hálanaplóról részletesebben is írtam ebben a blogbejegyzésben.
Szabad írás
Így csináld:
Állítsd be a telefonod időzítőjét egy meghatározott időtartamra, mondjuk 5 percre, vegyél a kezedbe egy tollat, és írj folyamatosan amíg meg nem szólal a hangjelzés anélkül, hogy felemelnéd a tollat. A végeredmény: a saját belső monológod papírra vetve. Ha részletesebben is érdekel a szabad írás gyakorlat, itt olvashatsz róla.
Mire jó?
Csökkenti a stresszt, növeli a kreativitást, javítja a hangulatodat, segít lelassulni egy kicsit és visszahoz a jelenbe.
Sikernapló
Így csináld:
Gyűjtsd össze azokat a dolgokat, amiket aznap sikerként könyvelhetsz el, ami számodra sikerélményt jelentett. Jöhet minden, ami által közelebb kerültél a célodhoz és amit sikerült megvalósítanod – az egészen apró lépésektől a nagy mérföldkövekig.
Mire jó?
A fókuszodat a tényleges haladásodra helyezi. Ösztönöz, motivál, erőt ad.
El nem küldött levél
Így csináld:
Válaszd ki a címzettet és úgy írj, mintha ott állna előtted, és neki mondanád. Lehet ő egy számodra kedves személy, olyan valaki is, akivel konfliktusod van, sőt, akár Te magad is. Nyugodtan írj le mindent, ami kikívánkozik, a levelet nem kell elküldened, csak Te fogod látni.
Mire jó?
Leveszi rólad a nyomást, hogy szemtől szemben kell elmondanod a másiknak, mi zajlik benned. Felszabadít és segít, hogy tisztábban láss a saját érzéseiddel és gondolataiddal kapcsolatban.
Örömnapló
Így csináld:
Rögzítsd az örömteli pillanatokat, amiket a napod folyamán megéltél, mintha egy képzeletbeli fényképezőgéppel kattintgatnál. Az egészen apró dolgoktól az életre szóló élményekig „fotózz le” mindent, ami örömmel és boldogsággal tölti el a szívedet.
Mire jó?
Segít tudatosítani, hogy mik azok a dolgok, amik örömet okoznak számodra és boldoggá tesznek. Naplóírás közben lehetőséged van újra átélni ezeket az érzéseket, a képzeletbeli fotóalbumot pedig bármikor előveheted.
Érzelemnapló
Így csináld:
A nap folyamán többször, legalább 3 alkalommal rögzítsd azokat az érzelmeket, amiket az adott pillanatban érzel. Írj le minden szót, kifejezést, ami az aktuális érzelmi állapotoddal kapcsolatban eszedbe jut. Fontos, hogy csak csendes megfigyelőként legyél jelen, ne címkézd vagy minősítsd az érzéseket, csak gyűjtsd össze őket.
Mire jó?
Segít tudatosítani az érzelmeket, amiket a napod folyamán megélsz, ezáltal segít jobban megismerni önmagad. Láthatod azt is, hogy adott esetben milyen hullámzáson mégy keresztül az egyes napokon.
Gondolatindítók/kérdések
Így csináld:
Lehet egy szimpla kérdés, mondatbefejezős játék, vagy bármi más olyan ötlet vagy gyakorlat, ami beindítja a fogaskerekeket. Az Instagram oldalamon több ilyen posztot is találsz, használd őket kreatívan.
Mire jó?
Ha nehezen megy a naplóírás és ötleted sincs, miről írnál, de az írás jól esne, akkor tökéletes módszer lehet, hogy kimozdítsd magad.
Mindful/meditatív naplóírás
Így csináld:
Itt nem az a lényeg, hogy miről írsz, hanem az, hogyan. Engedd, hogy a gondolataid és az érzéseid szavak formájában testet öltsenek a papíron. Sose címkézd vagy minősítsd őket, csak vedd észre és tudatosítsd, hogy ott vannak, adj nekik teret.
Mire jó?
A külső szemlélő nézőpontjából láthatsz rá arra, ami benned zajlik. Önszeretetre és önelfogadásra ösztönöz, segíthet jobban megérteni önmagadat és azt, ahogyan működsz.
Mit adhat a naplóírás?
- Visszahoz a jelenbe
- Segít kapcsolatot teremteni önmagaddal
- Lelassít. A naplóírás segít, hogy megállj egy kicsit, de ne csak testben, hanem fejben és lélekben is
- Segít tudatosítani azokat a gondolatokat, amik nem tudtak felszínre kerülni, mert nem szántál rájuk elég időt vagy figyelmet
- Felszabadít, megnyugtat, jobb lesz tőle a hangulatod
- Szuper énidős tevékenység, ami akár az öngondoskodás rutinodban is helyet kaphat
- Segít felidézni, tudatosítani és értékelni az apró dolgokat, sikereket, örömöket
- Segít jobban megérteni önmagadat és azt, ahogy a különböző helyzetekben működsz
- Segít rálátni arra, ami igazán fontos az életedben
- A papírra bátran kiöntheted a lelkedet, a legbensőbb gondolataidat, sosem kell attól tartanod, hogy megszól vagy ítélkezik feletted
- Segít, hogy tisztábban láss és megtaláld a válaszaidat
- Segít befelé figyelni és tudatosítani, hogy mi zajlik benned
A fenti jó hosszú listából is láthatod, hogy mennyi előnye van a naplózásnak és még hosszasan sorolhatnám a tudomány által is bizonyított jótékony hatásait. Azt is fontos viszont észben tartani, hogy önmagában ez sem csodaszer, nem fogja egy csapásra megváltoztatni az életedet. Azt viszont biztosan tudom, hogy rengeteget tud segíteni az életminőséged javításában.
Ezt ne felejtsd el
Bármilyen típusú naplót is vezetsz, mindig tartsd észben, hogy nem kell kényszeresen minden nap csinálni. Persze az a legjobb, ha szokásoddá válik és rendszeres, de akkor sem muszáj napi szinten írnod. Ha ugyanis kényszernek érzed, akkor nemhogy nem éri el a célját, hanem plusz terhet rak rád, aminek pontosan az ellenkezőjét szeretnéd elérni a napló írással. Szóval, ha épp elfelejted vagy nincs kedved, akkor ne írj. Érdekes dolog, hogy amint elmúlik a kényszer érzése, előbb-utóbb magadtól is egyre többször fog eszedbe jutni és szívesen fogod csinálni.
A lényeg, hogy figyeld magad, hogy melyik technika az, amelyik Neked beválik és próbáld ki hosszabb távon, hogy azt használod. Ha több ilyen is van, akkor nyugodtan váltogasd őket az aktuális hangulatod vagy élethelyzeted szerint.
Megtetszett valamelyik módszer? Írd meg kommentben, melyiket próbálnád ki!